We wtorek 10 maja odbyła się konferencja prasowa poświęcona 16. edycji Łódź Design Festival, która upływać będzie pod hasłem RE:GENERACJA. W konferencji wzięli udział: dyrektor festiwalu Michał Piernikowski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń Maciej Łaski oraz Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy mecenasa festiwalu – Ceramiki Paradyż.
Z dziennikarzami spotkali się także zaproszeni goście:
Joanna Jurga – kuratorka wystawy „DOBRA/NOC” oraz gościni towarzyszącej wystawie konferencji
Adrianna Usarek – kuratorka wystawy „Słownik Ukrainizmów”
Anna Łaszkiewicz – Dyrektorka Akademickiego Centrum Designu, w którym mieszczą się trzy wystawy w ramach Łódź Design Festival: „Nie!Pokój – wystawa w procesie”, „ELVIN FLAMINGO. ROBOTY jako rozszerzone medium sztuki biologicznej” oraz „Elementarz Polskiego Dizajnu”
Magdalena Komborska – kuratorka dwóch wystaw mieszczących się w ACD
Marcin Wojdak – autor zdjęć i opowiadań do wystawy „OSTATNI TURNUS. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”
Magdalena Różalska – kuratorka wystawy „Re:generacja. Wystawa Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie”
Oraz rezydenci przestrzeni Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki.
Tegoroczna edycja Łódź Design Festival 2022, pod hasłem RE:GENERACJA, jest zachętą do poszukania odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Naszą ambicją jest, żeby festiwalowe hasła wzmacniały pozytywne trendy, które są szansą na to, że na nowo określimy kształt codzienności. Co roku staramy się, aby hasła nawiązywały do najważniejszych w danym czasie zjawisk. Tegoroczne przyszło dosyć naturalnie. "RE:GENERACJA" to z jednej strony wezwanie, abyśmy spróbowali się zregenerować fizycznie, psychicznie. Niezmiennie istotne są tematy związane z katastrofą klimatyczną. Spróbujemy zastanowić się, w jaki sposób możemy zregenerować naszą planetę, ale i nasze zachowania, sposoby, w jakie wytwarzamy przedmioty, kształtujemy nasze otoczeni, żyjemy. Na festiwalu zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas. - tak o koncepcie 11-dniowego festiwalu mówił jego dyrektor Michał Piernikowski.
O bogatym programie tegorocznej edycji festiwalu, którzy przygotowali organizatorzy opowiedział Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, współorganizatora festiwalu: – Już od 12 maja przez 11 kolejnych dni na zwiedzających czekać będzie łącznie prawie 40 wydarzeń! Nie zabraknie oczywiście festiwalowych klasyków – międzynarodowego konkursu wzorniczego dla młodych projektantów make me! oraz plebiscytu must have na najlepsze polskie produkty. Do tego wystawy w przestrzeni Art_Inkubatora oraz w miejscach towarzyszących, debaty i panele dyskusyjne, jak również aktywności dla młodszej widowni. Zapraszamy na re:generację do Łodzi.
Na szczególną uwagę zasługuje wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romanowi Modzelewskiemu. W 110. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci artysty organizatorzy Łódź Design Festival wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi zainicjowali Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach odbędzie się wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Na terenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki zostanie zaprezentowana także wystawa poświęcona tegorocznym nagrodom Mies van der Rohe Award. Niezwykle ciekawą tematykę podejmuje z kolei wystawa „DOBRA/NOC”, która opowiada o tym, co składa się na dobry sen. Za sprawą dwóch innych wystaw cofniemy się w przeszłość. Zapoznamy się z "Elementarzem polskiego dizajnu" i architekturą ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL–u, dzięki wystawie „Ostatni turnus”.
To zaledwie kilka poleceń festiwalowych! Nie sposób opowiedzieć o wszystkich wydarzeniach z tegorocznego programu. Zapewniamy jednak, że każde w równej mierze dostarczy estetycznych wrażeń i wyjątkowych emocji.
Jako ostatni głos zabrał Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy mecenasa festiwalu – Ceramiki Paradyż: – 16. edycja Festiwalu pod hasłem RE:GENERACJA składnia nas do zatrzymania i zastanowienia się nad wyzwaniami współczesnego świata. W tym czasie zmienił się festiwal, zmieniła się też Ceramika Paradyż, ale niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wspierania młodych twórców oraz współtworzenia tego bardzo ważnego dla polskiego wzornictwa wydarzenia, pełniąc w tym roku ponownie zaszczytną rolę Mecenasa Festiwalu.
Wyjątkowe święto polskiego designu i wzornictwa – Łódź Design Festival potrwa od 12 do 22 maja. Pełna wersja programu oraz opisy wszystkich wydarzeń i wystaw dostępne są na stronie lodzdesign.com
Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Mecenasem festiwalu po raz 16. została marka Ceramika Paradyż. W gronie sponsorów znalazły się firmy INTERPRINT Polska oraz LPP. Zaś partnerami festiwalu są: Mazda, Cosentino, Manufaktura, Porta, Rado, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Architecture Snob, Architektura&Biznes, Architektura-murator, Architekt Wnętrz, BIZNES meble.pl, Bryla.pl, Czas na Wnętrze, DesignDoc, Dezeen, Design Alive, designteka.pl, Dobre Wnętrze, Domosfera.pl, Elle Decoration, Label, MAGAZIF, M jak mieszkanie, Onet, Vogue, WhiteMad, Urządzamy.pl.
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/lodz-design-festival-2022-pod-haslem-re-generacja-zaczynamy-odliczanie